Otthonunkba illő növények kiválasztása |
2010. április 02. péntek |
Néhány egyszerű tipp a növények kiválasztásához:
Lakberendezés szobanövényekkel Amikor szobanövényeket választunk, vigyünk magunkkal kárpitmintát, falmintát, színmintát a falfestékből, hogy ezekhez illő szobanövényeket tudjunk választani. Vegyük figyelembe a levelek formáját, színét, a növény alakját és azt is, mekkorára nőhet még. Ha nem találjuk az előre megálmodott növényt, válasszunk egy egyszerű zöld levelű fajt, az minden környezetben jól mutat.
Fényviszonyok
A hálószoba
A saját szobánkban engedjük, hogy a saját ízlésünk domináljon, a hálószoba hőmérséklete általában kiegyenlített, ez számos fajnak ideális környezet.
A nappali és ebédlő
A merészen összeválogatott növények csoportja a nappali vagy ebédlő egy sarkában jól szegélyezi a teret. Tegyük hátra a magasabbakat, és figyeljünk arra, hogy színben is illeszkedjenek a környetezethez.
Előszoba, közlekedő
A bejárati ajtó közelében a beáramló hideg levegő és a huzat elpusztíthatja a növényünket.
Fürdőszoba
A világos, meleg fürdőszoba ideális otthont jelent az egzotikus szobanövényeknek, itt saját miniatűr dzsungelünket is létrehozhatjuk. A rendszeres zuhanyozás biztosítja a páratartalmat, vigyázzunk azonban a nyitott ablakkal, ne legyen huzat.
A konyha
Itt a hőmérséklet és a páratartalom ingadozása, ill. a huzat jelenthet problémát. A növényeket tegyük a sarkokba, ablakpárkányra, olyan helyre, ahol nem zavarják a konyhai munkát. Célszerű a cseperedő dugványainkat is itt tartani, hogy mindig szem előtt legyenek.
Jótékony szobanövények Kísérletek igazolták, hogy sok növény a szén-dioxid elnyelésén és az oxigén termelésén kívül a mérgező és szennyező anyagokat is kiszűrik a levegőből, így maga körül egészségesebb környezetet teremt.
Veszélyforrások Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy a szobanövényeket nem szabad szájba venni. A mérgező növényeket tegyük nehezen elérhető helyre, és a közlekedőket se töltsük meg lelógó vagy földön álló növényekkel.
Problémás sarkok Minden növény igényel bizonyos fénymenniséget, csak néhány faj marad meg egy sötét sarokban. Ezekre a helyekre tegyünk időszakos növényeket, vagy néhány hét után helyezzük át őket máshova. Világossá tehetjük a sarkokat tükrökkel, ill. a falak fehérre festésével.
Vakációs öntözés Ha nyaralni megyünk, hűvös helyre csoportosítjuk növényeinket, és az egyik végével vízbe mártott, jó nedvszívó anyagra helyezzük a cserepeket.
|