advert 1
advert 2
advert 3
Fűszer - kert
2010. május 05. szerda

  Hol lenne máshol jobb fűszernövényeket termeszteni a főzéshez, mint a konyhában. Így mindig kéznél lesznek a friss hozzávalók. Nagyon sokféle, könnyen termeszthető fűszernövény alkalmas arra, hogy a lakásban neveljük. Helyezzük virágcserépbe, tegyük az ablakpárkányba őket, és mindig csipkedjük vissza a végeket, hogy megmaradjon apró méretük. Az elöregedett növényeket viszont cseréljük le.

 

 

 Ha szeretnénk egy szép, illatos fűszerkertet, íme néhány hasznos fűszernövény:

 

 

 Metélőhagyma (Allium schoenoprasum)

 

  Kedvelt évelő, hosszúkás levelű hagymás fűszernövény, főleg salátákhoz használhatunk. Ne engedjük, hogy virágozzon. Ha az igen dekoratív virágfejek megjelennek, szedjük le őket. A leveleket levágva újra hajtanak.

 

   Főzni nem szabad, közvetlenül tálalás előtt adjuk az ételhez. Főleg a krumplit, babot, borsót, a húsleveseket, salátákat, sülteket, tojásételeket, szendvicseket, a túrót és a lágy sajtokat, valamint halételeket és mártásokat ízesítenek vele. Nemcsak, mint fűszer, hanem díszítő hatása is figyelmet érdemel, üde zöld színével télen a lakásban is szép.

 

   Régóta ismert vértisztító és érelmeszesedést lassító hatása, ráadásul nagyon jó étvágygerjesztő és gyomorerősítő.

 

 

 

 

 

 

  Fodormenta (Mentha spicata)

 

  Fodros levelek jellemzik ezt, az általában kedvelt mentafajtát. Ha folyamatosan visszacsipkedjük a hajtáscsúcsokat, elkerülhetjük, hogy ez a rendkívül életerős növény túlburjánozzék.

 

  Fűszerként: Ízletes fodormenta szósz készíthető belőle, mely a báránysültnek különösen pikáns ízvilágot kölcsönöz.

 

  Hatóanyagainak köszönhetően jó szélhajtó, görcsoldó és emésztésjavító hatású (epetermelést fokozó), de gyomorerősítőként is elfogadott. Illóolaját megfázás esetén inhalálásra használják. Meghűlés esetén köhögéscsillapító hatású.

 

 

  Bazsalikom (Ocimum basilicum)

 

  Ennek az egyéves , ill. rövid életű növénynek erőteljes fokhagymailatú leveli fűszeres ízt adnak a salátáknak, paradicsomos ételeknek. Csipkedjük le  avirágokat, ahogy megjelennek.

 

   A zöld növényi részekben jelentős mennyiségű a C-vitamin. A népi gyógyászatban étvágygerjesztőnek, vizelet- és szélhajtónak, köhögéscsillapítónak használják. Főzetét külsőleg borogatásra, torokgyulladás esetén öblögetésre is alkalmazzák.

 

  Dél-Európában igen népszerű fűszer: levesek, főzelékek, mártások, húsételek ízesítésére kiváló.

 

 

 

  

 

 

Közönséges babér (Laurus nobilis)

 

   Ez a jól ismert öörkzöld növény nagy bokorrá vagy kisebb fává fejlődik a kertben, de ha folyamatosan visszametsszük a hajtáscsúcsokat, akkor könnyen kordában tartható a mérete.

 

  Étvágyjavító, vizelethajtó; segíti az emésztést.

 

 Használják levesek, burgonya-, tojás-, bab-, halételek, paradicsomos étkek, főzelékek, szószok, mártások, kolbászáruk, sültek, aszpik és kocsonya készítéséhez, uborka, tök, zöldparadicsom és káposzta eltevésénél, halhúsok marinálásánál, sertés és marhahúsok párolásánál, savanyú ételeknél, vadhúspácokhoz és vadételekhez. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a levele fűszer: termésének őrleményét fűszerkeverékekben hasznosítják, illetve mártásokat ízesítenek vele. Mivel a levél erősen aromás, túladagolva kesernyés íze el is ronthatja ételeinket.

 

 

Petrezselyem (Petroselinum crispum)

 

 Ennek a gyakran termesztett bokros, kétnyári növénynek dús, tömött, smaragdzöld színű levélbokrai vannak. Nincs nagy napfényigénye, de érzékeny a talaj kiszáradására. A levelek vágását jól tűri.

 

  A petrezselyemlevél illóolaját felhasználja az élelmiszer-, kozmetika- és gyógyszeripar is. A petrezselyemlevelek elrágva légúttisztító hatásúak, és a fokhagymaszagot is semlegesítik. A petrezselyem levelét szárítva vagy lefagyasztva tárolhatjuk.

 

  Frissen és szárított állapotban levesekhez, töltelékek, főzelékek, főtt és pirított burgonya, tojásételek, saláták ízesítésére, liba, kacsa, csirke sütésekor és ételek díszítésére használjuk. A már majdnem elkészült, de inkább a kész ételhez adjuk, mert nem csak aromáját, de vitamintartalmát is elveszíti főzés közben.

 

 

 

 

 

 

Szurokfű (Origanum vulgare)

 

   Erős illatú, borsízű leveleit ennek a bokros, fásodó szárú évelő növénynek ételek zamatossá tételéhez használják. Egész Európában ismerik és használják, de fűszerként főleg a mediterrán konyhára jellemző. Nevezik még közönséges szurokfűnek, vadmajoránnának, újabban oregánónak is. Mióta a zacskókon a „szurokfű” feliratot „oregano” váltotta fel, rendkívül divatos fűszerré vált.

 

  Teája (forrázata) étvágygerjesztő, idegnyugtató, köhögéscsillapító hatású.

 

  Nemcsak az olaszos fogásokhoz, de különféle egyéb levesekhez, töltelékekhez, paradicsomos, burgonyás, halas, babos ételekhez, pástétomokhoz, mártásokhoz is használják.

 

  

Kerti rozmaring (Rosmarinus officinalis)

 

  A rozmaring népies neve: antosfű. Felálló szárú, bokrosodó, aromás félcserje. A kék virágai tavasszal és nyáron jelennek meg.

 

  A kerti rozmaring aromás levelei kiváló ízt adnak a kagylónak, a sertés- és a birkahúsnak. Leginkább francia és olasz ételek ízesítője. Különösen jó zsájával és hagymával együtt pácok, szószok ízesítésére, illatosítására.

 

   Leveleiből készült kivonatot kenőcsökben külsőleg reumás fájdalmak csillapítására, rándulások, sebek, horzsolások és ekcsémák kezelésére használják. Teája serkenti a vérkeringést, enyhíti a feszültséget, erősíti az idegrendszert.

 

 

Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

 

 Folyamatosan csipkedjük le ennek az örökzöld félcserjének a hajtáscsúcsait, hogy kompakt formája megmaradhasson.

 

   Pikáns íze miatt kitűnő étvágyjavító, gyenge gyomorerősítő, megkönnyíti az emésztést. A legtöbb konyhai fű-szernövényhez hasonlóan a zsálya is nyugtató hatást fejt ki a gyomor sima izmaira. Mértékletesen alkalmazva segíti a zsíros ételek emésztését. Szárnyasok töltelékét ízesítik vele, de jól harmonizál más, erősen fűszerezett ételekkel is. Kacsa- és libasültek, májból készült ételek, pástétomok elmaradhatatlan fűszere, de a milánói makaróni is elképzelhetetlen nélküle. Az almalevesnek pikáns ízt ad, a virágokat salátákhoz keverik.

 

   Számtalan hatóanyagának köszönhetően rendkívül széles körben, a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható. A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Ismeretes a verejtékképződést szabályozó hatása is. Ajánlják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen öblögető szerként. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény. Belsőleg történő használata felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére ajánlott. A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.

 

 

  Citromillatú kakukkfű (Thymus x citriodorus)

 

  Ennek a csinos, bozontos örökzöld cserjének a hajtásait apró, aranypöttyös, citromillatú levelek borítják. Kiváló fűszernövény, mely még mutatós dísz is. Rendkívül fényigényes, szárazságtűrő.

  

  A citromillatú kakukkfű csirkéhez, halhoz, meleg zöldségekhez, gyümölcssalátákhoz, dzsemekhez való.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Közönséges kakukkfű (Thymus vulgaris)

 

 A sűrű, bokros növekedésű, szétterülő habitusú örökzöldnek apró zöld levelei vannak.

 

   Kitűnő étvágygerjesztő, gyomorjavító, görcsoldó, köhögéscsillapító, szélhajtó is. A kakukkfű elősegíti a zsírok lebontását. Fürdővizekben illatos és frissítő hatású.

 

  A kakukkfüvet ízfokozónak használják levesekhez és mártásokhoz. Néhány országban igen kedvelt húsfűszer: majoránnával, babérral, szerecsendióval, rozmaringgal, zsályával keverik. Petrezselyemmel keverve kitűnő fűszeres vajat készíthetünk belőle

 

 

 

 

 Kapor (Anethum graveolens)

 

  Egynyári növény, zölden virágzás előtt kell szedni. Ernyőit akkor vágjuk le óvatosan, ha a magok már barnászöldek és szárazak. Napos helyen utánszárítjuk, majd lemorzsoljuk és átrostáljuk vagy óvatosan szeleljük.

 

  Teája vízhajtóként, illeve felfúvódás, emésztési zavarok, bélpangás, hányinger, fogínygyulladás esetén jó hatású.

 

  Levele, fiatal virága és beérett termése egyaránt alkalmas fűszerezésre. A hajtásokat és a leveleket frissen és szárítva is használjuk. Zöld virágos részét (Anethi folium) nyersen és szárazon morzsolva, magját (Anethi fructus) egészben és darálva is fogyasztjuk. A frissen szedett, zsenge hajtásaiból készített kaporszósz főtt húsokhoz, húsgombócokhoz, hal-, rák- és csigaételekhez is kiváló. Őrölt magjával a véres hurkát ízesítik. Használják még levesek, főzelékek, saláták, egyes gombaételek, körözöttek, mártások ízesítésére, a kovászos uborka, a paprika, a savanyú káposzta és a tök eltevésénél. Gyakran tesszük fűszeres ecetekbe és páclevekbe. A friss zöld kapor az erdélyi ordás-palacsinta ízesítője; a tökfőzelékhez szinte elengedhetetlen.

 

 

  

Koriander (Coriandrum sativum)

 

  A koriander magyar népies nevei: beléndfű, cigánypetrezselyem, kínai petrezselyem, koriandrom, koriandromfa, pakilintsfű, temondádfű, zergefű. Levele könnyen összetéveszthető a petrezselyemmel, de íze jellegzetesen aromás.

 

   Felfúvódást szüntető, szélhajtó, emésztést javító, vértisztító teakeverékek alkotórésze.

 

  Sültek, húspácok, káposzta ételek, szószok, marinádok, sonkapác, kolbászok, sült húsok, likőrök, készítésénél, uborka, paprika eltevésénél egészben vagy porrá törve használhatjuk. Süteményeket, likőröket, gint, sört is ízesítenek vele. Levesekhez, salátákhoz, mártásokhoz mindig frissen használjuk, de ne főzzük bele az ételbe, hanem csak a főzés végén szórjuk rá.

 

 

 Citromfű (Cymbopogon citratus)

 

  A növényre jellemző a pelyhesség és a kissé bozontosan szőrös szár is. Magassága elérheti a 150 cm-t. Népies neve: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.

 

   Saláták, gyümölcslevesek, szárnyas- és vadételek, sőt sütemények ízesítésére kiválóan alkalmas, szükség esetén jól helyettesítheti a citromot.

 

   Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz helyi kezelésére. Teája és illóolaja is ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést,  gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó a citromfű. Gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is ismert.

 

  Mivel távol tartja a szúnyogokat, ezért nyári estéken érdemes virágcserépben az ablakba helyezni.

 

  

Majoranna (Origanum majorana)

 

  Igényes fűszernövény. Növekedéséhez legalább 15-18 °C szükséges, azonban 20-25 °C a kedvező. Melegigényessége fényigénnyel is párosul, még gyenge árnyékot sem tűr. Kifejezetten a napos oldalak növénye.

 

  A majoránna étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású fűszer, ezért gyógyteák elengedhetetlen alkotórésze. Teáját fejfájás, köhögés, légzési zavarok enyhítésére használják, olajával a reumás testrészeket dörzsölik be.

 

  Felhasználható levesek, főzelékek, burgonya bab mártások, különböző húsételek, húskészítmények, kolbász, májas és véres hurka, szárnyas és vadhúsok fűszerezésére.

 

 

 

Hozzászólás

Név:
E-mail cím:
Hozzászólás:

szelibernadett


Ha Te is

- szeretsz szép dolgokat alkotni,

- szeretsz kreatívkodni,

- szeretnél magadnak igazi otthont, akkor összegyűjtöttem Neked rengeteg ötletet és inspirációt, hogy segíthessek.

  

Szeli Bernadett

szelidesign@gmail.com 

 



 

Ez a webhely cookie-kat használ, melyekre szükség van a weboldal teljes működéséhez. Weboldalunk böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Ha többet szeretne megtudni a sütikről, azok kezeléséről és letiltásáról, olvassa el a kapcsolódó tájékoztatót: cookiepolicy.

EU Cookie Directive Module Information